saadikud„Aga kas te teate, miks anaboolsed steroidid üldse on antidopingu testide statistikas nii kõrgel kohal?“ Lovro Žiberna, Sloveenia Antidopingu ekspert, on suunanud küsimuse 50-le antidopingu saadikule, kes on kogunenud Sloveeniasse, et rohkem puhta spordi teemadel teada saada. Vastust saamata jätkab teadlane ise: „Sest WADA akrediteeritud laborid teevad kõige sagedamini kindlaks just anaboolseid steroide.“

 

Soojal suvenädalal juuni keskel toimub rahvusvaheline seminar 50-le antidopingu saadikule viiest riigist – Lätist, Maltast, Sloveeniast, Horvaatiast ja Eestist. Seminar on üks osa rahvusvahelisest projektist prePLAY, mille raames koolitatakse ja rakendatakse igast osalevast riigist 20 antidopingu saadikut, et teha antidopingu haridustööd spordivõistlustel, koolides ja mujal.

 

Kas nende teadmiste saamiseks peab just Sloveeniasse sõitma? Helery, üks saadikutest, on selle idee õigsuses veendunud: „Kui faktilisi teadmisi oleks saanud lihtsalt ka raamatukogust või internetist ammutada, siis laager andis mulle miskit, mida ei oleks saanud leida kuskilt mujalt – nipid, kuidas mõjuda veenvalt; küsimused, millele tuleks leida vastused enne esinemist ja need ka enda jaoks lahti mõtestada.“

 

Seminaril arutatud teemad olid väga mitmekülgsed: jälgiti dopingukontrolliprotseduuri, tutvuti keelatud ainete nimekirja ja dopinguvastaste reeglite rikkumistega, mõtiskleti dopingu tarvitamise psühholoogiliste tegurite üle. Karolin kommenteerib: „Mulle meeldis väga, et loengud olid nii mitmekülgsed ja samuti ka loengute pidajad. Asjaolu, et igas loengus oli meie ees jälle uus inimene, kes rääkis sootuks uuel teemal, muutis loengud tunduvalt huvitavamaks.“ Klaarika täiendab omalt poolt: „Mulle meeldis, et oli arutelu, kus püüti teemale läheneda teisest küljest – äkki peaks doping olema lubatud.“

 

On sõnadetagi selge, et selline seminar mõjus motiveerivalt kogu saadikute meeskonnale. „Meie tiimis on nii erinevad inimesed, kes hoolimata sellest saavad siiski üllatavalt hästi läbi ning koostöö klapib suurepäraselt,“ imetleb Karolin. Ja viskab naljatades: „Mulle meeldis laager/koolitus niivõrd, et teeksin ettepaneku seda ilusa ilma korral kord kvartalis korraldada.“ Nali naljaks, kuid imemõnus suveilm aitas laagrile ja saadikute rahulolule kõvasti kaasa.

 

Henri jääb siiski professionaalseks ja viitab, et hea oli paika panna saadikute edasine tegevuskava. Nii on järgmine suur saadikute etteaste juba saabuval nädalal kergejõustiku U23 EM-il, kus osad saadikutest saavad harida võistlustel osalevaid sportlasi, osad aga tutvustada Eesti Antidopingu tegevusi võistluste pealtvaatajaile.

 

Antidopingu saadikud on valmis tulema teistelegi spordivõistlustele. Oma huvist võiks teada anda Eesti Antidopingule, elina.kivinukk@antidoping.ee. Projekt prePLAY on rahastatud Erasmus+ programmist, nii et tellijate jaoks on saadikute visiit tasuta.

 

palju_logosid