Mida sa loivad,
kaotama tulid või?

*Vanem oma lapsele jalgpallivõistlusel

Mida sa loivad, kaotama tulid või?

*Vanem oma lapsele jalgpallivõistlusel

Sõnad võivad tiivustada või murda – vali targalt!

Spordis osalemine pakub lastele ja noortele väärtuslikke kogemusi. Toetav ja positiivne suhtlus aitab neil sporti nautida, samas kui negatiivne või agressiivne sõnakasutus võib viia spordist loobumiseni juba enne, kui nende potentsiaal jõuab avalduda.

Verbaalne suhtlus spordikeskkonnas on ülioluline, kuna see kujundab noorsportlaste enesehinnangut, motivatsiooni ja soovi spordiga jätkata.

Teadusuuringud kinnitavad, et treenerite ja lapsevanemate sõnakasutus võib kas toetada või pärssida noorte arengut, enesekindlust ja spordirõõmu.

  • Igal lapsel on õigus tunda spordirõõmu.

  • Iga kohtunik ja treener väärib turvalist töökeskkonda.

Milline on turvaline ja toetav spordikeskkond?

Turvaline spordikeskkond

Turvalist spordikeskkonda iseloomustab üksteisest lugupidamine, eetiline käitumine ja igasuguse tahtliku vägivalla puudumine.

  • Käitu lugupidavalt ja eetiliselt.
    Kasuta suhtlemisel lugupidavat kõnestiili, vältides alandamist, ähvardamist ja halvustamist.

  • Kohtle kõiki austusega.
    Austa teiste eraelu ja privaatsust ning hoidu sellisest käitumisest ja tegevusest, millega põhjustad teisele inimesele ebamugavustunnet.

  • Väldi riskiolukordi.
    Väldi olukordi, mida võib mitmeti tõlgendada. Ebasobiva kommentaari või käitumise korral vabanda ja selgita juhtunut.

  • Teavita ebasobivast tegevusest.
    Märgates sobimatut käitumist või olukorda, tuleb sellele reageerida. Kahtlase ja ebasobiva käitumise korral teavita treenerit, spordiorganisatsiooni juhtkonda või pöördu nõu saamiseks EADSE poole. Anonüümselt on võimalik infot anda EADSE vihjeliini kaudu spordivalvur.eadse.ee.

Ausa mängu põhimõtted

Aus mängu põhimõte tähendab suuremeelset ellusuhtumist, mis on soojade ja püsivate inimsuhete aluseks. Aus mäng ei ole ainult võistleja õigus ja kohustus, see on ka treenerite, ametiisikute ja teiste spordiga seotud isikute panus sporti.

Aus mäng väljendub:

  • kohtuniku otsuse vaieldamatus aktsepteerimises, välja arvatud spordialadel, kus kohtuniku otsusele võib järgneda reeglitekohane apellatsioonikaebus.
  • mängimises võidu kui kõige tähtsama peale võistlusspordis, kuid keeldudes sealjuures kategooriliselt rakendamast võidu saavutamiseks lubamatuid vahendeid.

Aus mäng on käitumisviis, mis põhineb enesest lugupidamisel ja mis hõlmab:

  • ausust, otsekohesust ning kindlat ja väärikat hoiakut isegi siis, kui teised ei mängi ausalt.

  • lugupidamist meeskonnakaaslaste suhtes.
  • lugupidamist vastase vastu nii võidu kui kaotuse korral.
  • lugupidamist kohtuniku vastu.

Austame mängu. Austame üksteist.

Julge seista väärkäitumise vastu ja edenda positiivset spordikultuuri.​

Mida ütlevad uuringud?

Teadusuuringud kinnitavad, et lapsevanemate ja treenerite verbaalne suhtlus mõjutab otseselt noorsportlaste enesehinnangut, motivatsiooni ja soovi spordiga jätkata. Negatiivne või agressiivne sõnakasutus võib põhjustada stressi, ärevust ja isegi viia spordist loobumiseni. Seevastu positiivne ja toetav suhtlus aitab kaasa lapse enesekindluse kasvule ja spordirõõmu säilimisele.​

Sport õpetab lastele eluks vajalikke oskusi, nagu meeskonnatöö, distsipliin, sihikindlus, enesejuhtimine, probleemilahendus, suhtlemine ja eesmärkide seadmine, aidates neil toime tulla nii võitude kui ka kaotustega.

Sotsiaal-keskkondliku mudeli järgi on vanemate roll sporditeel sama oluline kui treeneri oma. Seetõttu tuleks lapsevanemal koostöös treeneriga enne treeningutega alustamist hinnata lapse valmisolekut, et ennetada liigset stressi ja varajast loobumist spordist. Laste jaoks peaks sport olema eelkõige rõõm, mitte kohustus.

Kuidas saad Sina panustada?

Ole eeskujuks

Näita oma käitumisega, kuidas toetada noorsportlasi positiivselt ja lugupidavalt.​

Teadvusta oma sõnade mõju

Mõtle enne, kui ütled midagi emotsionaalses olukorras.​

Toeta ausa mängu põhimõtteid

Julge seista väärkäitumise vastu ja edenda positiivset spordikultuuri.​

Julge seista väärkäitumise vastu ja edenda positiivset spordikultuuri.​