Sõnad võivad tiivustada või murda – vali targalt!
Milline on turvaline ja toetav spordikeskkond?
Turvaline spordikeskkond
Turvalist spordikeskkonda iseloomustab üksteisest lugupidamine, eetiline käitumine ja igasuguse tahtliku vägivalla puudumine.
Ausa mängu põhimõtted
Aus mängu põhimõte tähendab suuremeelset ellusuhtumist, mis on soojade ja püsivate inimsuhete aluseks. Aus mäng ei ole ainult võistleja õigus ja kohustus, see on ka treenerite, ametiisikute ja teiste spordiga seotud isikute panus sporti.
Mida ütlevad uuringud?
Teadusuuringud kinnitavad, et lapsevanemate ja treenerite verbaalne suhtlus mõjutab otseselt noorsportlaste enesehinnangut, motivatsiooni ja soovi spordiga jätkata. Negatiivne või agressiivne sõnakasutus võib põhjustada stressi, ärevust ja isegi viia spordist loobumiseni. Seevastu positiivne ja toetav suhtlus aitab kaasa lapse enesekindluse kasvule ja spordirõõmu säilimisele.
Sport õpetab lastele eluks vajalikke oskusi, nagu meeskonnatöö, distsipliin, sihikindlus, enesejuhtimine, probleemilahendus, suhtlemine ja eesmärkide seadmine, aidates neil toime tulla nii võitude kui ka kaotustega.
Sotsiaal-keskkondliku mudeli järgi on vanemate roll sporditeel sama oluline kui treeneri oma. Seetõttu tuleks lapsevanemal koostöös treeneriga enne treeningutega alustamist hinnata lapse valmisolekut, et ennetada liigset stressi ja varajast loobumist spordist. Laste jaoks peaks sport olema eelkõige rõõm, mitte kohustus.

Kuidas saad Sina panustada?
Ole eeskujuks
Näita oma käitumisega, kuidas toetada noorsportlasi positiivselt ja lugupidavalt.
Teadvusta oma sõnade mõju
Mõtle enne, kui ütled midagi emotsionaalses olukorras.
Toeta ausa mängu põhimõtteid
Julge seista väärkäitumise vastu ja edenda positiivset spordikultuuri.