Eesti jõutõstja organismist leiti meldooniumi, kuid süüdi ei mõistetud

 

Eesti jõutõstja Margus Silbaum osales 11. märtsil Euroopa meistrivõistlustel Tartus ning andis dopinguproovi, millest leiti meldooniumi. Leitud kogus oli väike ja sportlasele võistluskeeldu ei määratud. Ometi otsustas rahvusvaheline alaliit saavutatud tulemuse tühistada.

 

Eesti jõutõstja Margus Silbaum andis 11. märtsil võistlussiseselt dopinguproovi, millest leiti meldooniumi jälgi. Meldoonium on keelatud ainete nimekirjas hormoonide ja metaboolsete modulaatorite klassifikatsioonis S4 alates 2016. aastast, olles keelatud nii võistlussiseselt kui -väliselt. 2016. aasta jooksul on ilmnenud hulgaliselt meldooniumijuhtumeid, sest selgus, et keelatud ainel on pikk peiteperiood (483 juhtumit 24. augusti seisuga).

 

WADA andis 30. juunil välja eraldi juhise meldooniumijuhtumite käsitlemiseks, mille järgi proovide osas, mis sisaldavad meldooniumi alla 1 μg/ml, võib langetada otsuse, et sportlane ei ole dopingu kasutamises süüdi. Silbaumi proov sisaldas meldooniumi 0,53 μg/ml. Sellest lähtudes otsustas Rahvusvaheline Jõutõsteliit, et kuigi proov oli positiivne, siis dopinguvastase reegli rikkumist ei esinenud – sportlasel ei leitud süüd ega hooletust ning ta ei võinud teada, et meldoonium nii kaua organismis püsib. Kuna tegemist oli võistlussisese dopinguprooviga, otsustas rahvusvahelise alaliidu distsiplinaarkolleegium võistlustulemused tühistada.

 

„Tulemuste haldaja oli rahvusvaheline alaliit ja nii on nende otsustada, kui rangelt nad WADA juhendit järgivad. Paistab, et rahvusvaheline alaliit on otsustanud järgida kõige karmimat joont. See võib tunduda ebaõiglane sportlase suhtes, kuid alaliidu jaoks on see oluline võte, et oma spordiala puhtuse eest seista,“ kommenteerib Eesti Antidopingu juhatuse liige Elina Kivinukk.

 

„Aktsepteerime rahvusvahelise alaliidu otsust ja mingeid lisasanktsioone me Eesti alaliidu poolt rakendada ei kavatse. Loodame, et austatakse sportlase privaatsust,“ selgitab Eesti Jõutõsteliidu president Kaido Leesmann.

 

Eesti Antidopingu täiendavad kommentaarid:

– Juhtumi üksikasju ei ole seni avalikustatud, sest tegemist ei ole karistatud sportlasega.

– Eesti Antidoping teostas dopinguproovi võtmise, kuid tulemuste haldamise, sh kuulamise ja karistuse määramisega tegeles Rahvusvaheline Jõutõsteliit (International Powerlifting Federation).

– Taustainfoks saab lugeda WADA 30. juunil väljaantud meldooniumijuhist.