Kokkuleppemängude ennetamise e-õpe

Spordivõistlustega manipuleerimise ehk kokkuleppemängude ennetamise e-õppeplatvorm

Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse ja Sportradari koostöös on valminud spordivõistlustega manipuleerimise ehk kokkuleppemängude ennetamise veebipõhine koolitusplatvorm Eestis tegutsevatele sportlastele ja nende tugipersonalile.

Koolitust saab läbida kolmes keeles: eesti, inglise ja vene keeles. Kursuse läbimine võtab aega umbes 40 minutit ning see koosneb 6 moodulist, millele lisanduvad sissejuhatus ja kokkuvõte. Iga moodul lõpeb kontrollküsimustega ning kursuse lõpus väljastatakse ka sertifikaat.

Erinevates moodulites selgitatakse näiteks spordikihlvedude tausta ja kui palju Eesti spordile panustatakse, miks peame võitlema kokkuleppemängude vastu, millist infot võib sportlane avalikkusega jagada ja millist mitte. Lisaks räägitakse ka sellest, kuidas ennast petturite eest kaitsta, keda rikkumistest teavitada ning mis võivad olla manipuleerimises osalemise tagajärjed.

Spordivõistlustega manipuleerimine on üks suurimaid ohte ausale spordile maailmas. Ükski spordiala ega riik ei ole selle eest kaitstud ning sageli on pettuse algatajad ja selle kordasaatvad sportlased pärit erinevatest riikidest ehk tegemist on rahvusvahelise ulatusega ettevõtmisega. Tihti peituvad kokkuleppemängude korraldajate taga organiseeritud kuritegevusega seotud rühmitused, mis on omakorda väga suureks ohuks nendega koostööd tegevatele sportlastele.

International Olympic Commitee, 2019.