Warning: Undefined array key "file" in /data01/virt98264/domeenid/www.eadse.ee/htdocs/wp-includes/media.php on line 1686

29.- 29. veebruaril korraldas Maailma Antidopinguagentuur (WADA) Prantsusmaal Cannes’is asuvas Palais des Festivals’is 2024. aasta ülemaailmse hariduskonverentsi (Global Education Conference, GEC), kus saavutati rekordarv osalejaid. WADA president Witold Bańka tõi välja oma avakõnes, et haridus on dopinguvastase võitluse ja puhta spordi kaistmise lahutamatu osa. Üritus, tõi kokku dopinguvastasetegevuse teadlased, praktikud, ametnikud, rahvusvaheliste alaliitude esindajad ja sportlased. Konverentsi eesmärk oli jagada ja arutada uusi suundumusi, aidata kaasa haridusprogrammide arendamisele ja selgitada, kuidas haridus saab jätkuvalt edendada ja toetada dopinguvastaseid tegevusi rahvusvahelisel tasandil. Konverentsi põhiteemadeks olid:

  • Sportlase kaasamise tähtsus;
  • Hariduse kavandamise ja kujundamise põhialused;
  • Haridus puhta spordikäitumise arendamiseks;
  • Tahtmatu doping
  • Globaalne väärtuspõhine haridus
  • Alaealiste sportlaste kaitse
WADA president Witold Bańka WADA hariduskonverentsil kõnet pidamas

Konverentsi lõpus teatas WADA oma kavatsusest muuta dopinguvastane haridus alaealistele kohustuslikuks maailma dopinguvastase koodeksile allakirjutanutele, põhinedes Haridusstandardile (ISE) ning julgustades maailma valitsusi tegema poliitilisi või seadusandlikke muudatusi. WADA president Witold Bańka ütles: “WADA keskendub haridusele ja muutnud selle prioriteediks. On aeg, et kõik dopinguvastased organisatsioonid ja valitsused teeksid sama. Sportlasi tuleb toetada ja varustada vahenditega, mida nad vajavad, et võistelda puhtalt kogu oma karjääri jooksul. See protsess peab algama varakult dopinguvastase süsteemi positiivse tutvustamisega. Eelkõige tuleb kaitsta lapsi, kes võistlevad tippspordis, tagades, et nad ja nende tugipersonal saavad võimalikult varases etapis tugeva, väärtuspõhise hariduse.“ 2024 aasta WADA Hariduskonverents lõppes selge üleskutsega: tuleb astuda tugevamaid samme alaealiste edasiseks kaitsmiseks spordis ja rakendada vastavaid meetmeid. Tegemist oli neljanda GECi toimumisega, varem on seda korraldatud Ottawas, Kanadas (2015), Pekingis, Hiinas (2018) ja Sydneys, Austraalias (2022).