Sportlase bioloogilise passi sümpoosion keskendus rahvusvahelise koostöö tugevdamisele

25.10.2022

12.-14 oktoobril toimus Indias, New Delhis, Maailma antidopingu agentuuri poolt kokku kutsutud „Sportlase bioloogilise passi sümpoosion 2022“. Sümpoosion tõi kokku enam kui 200 dopinguvastast organisatsiooni ja muid sidusrühmi, kes on seotud sportlase bioloogilise passi (ABP) programmi erinevate aspektidega – testimine, administratsioon, ekspertide hinnangud, tulemuse haldamine. Sümpoosioni eesmärgiks oli edendada rahvusvahelist koostööd ning vahetada teadmisi ja kogemusi seoses ABP juhtumitega.  

Kolmas ABP sümpoosion võõrustas esindajaid riiklikest dopinguvastastest organisatsioonidest, rahvusvahelistest spordialaliitudest, WADA akrediteeritud laboritest ja  sportlase passi haldusüksusest. 

Maailma dopinguvastase organisatsiooni ABP abidirektor Dr. Reid Aikini sõnul on äärmiselt tervitatav, et sümpoosionist võttis osa niivõrd palju eksperte ülemaailmselt. Sümpoosionil osalejatele oli selge, et ABP programmi efektiivseks toimimiseks on esmatähtis koguda teadmisi ja häid praktikaid kogenud testijuhtidelt, uurimisrühmadelt, laboritöötajatelt ja meditsiiniekspertidelt. Dr. Aikini sõnul ei tähenda ABP programmi edendamine ainuüksi uute markerite integreerimist, vaid ka olemasoleva teabega järjepidevat töötamist. ABP programmi edu sõltub suuresti erinevate sidusrühmade vahelisest koordineerimisest ja koostööst, mistõttu oli sümpoosioni võtmeteemaks omavahelise suhtluse tõhustamine ja senisest veelgi efektiivsemate lahenduste väljatöötamine.

Rohkem infot ABP kohta leiab WADA kodulehelt: ABP section; ABP Spotlight.

EADSE testijuht Triin Lepp (vasakult teine) koos Läti ja Leedu antidopingu agentuuri kolleegidega.