Seoses hiljuti toimunud antidopingu koolitusega noortele sulgpalluritele jõudis EADni põnev dopingujuhtum, millest on õppida sportlastel, kes tarvitavad toidulisandeid.

 

Augustis 2014 andis Lee Chong Wei, Malaisia sulgpallur, maailma edetabeli esimene üksikmängijate arvestuses, positiivse dopinguproovi. Proov võeti võistlussiseselt maailmameistrivõistlustel Kopenhaagenis.

 

Uurimisel selgus, et keelatud aine on sportlase organismi sattunud toidulisandite kaudu. Sulgpallur oli manustanud kapsleid, mis said ilmselt saastatud poes, kus töödeldi ka teisi preparaate.

 

Sportlane ütles enda kaitseks järgmist:

– Ta oli kasutanud kapsleid kaheksa aasta vältel ja oli nõu küsinud oma toitumisspetsialistilt, kui hakkas kapsleid kasutama.
– Ta on selle ajaperioodi jooksul andnud korduvalt dopinguproove ja ükski neist pole osutunud positiivseks.
– Sportlane võtab oma kohustusi dopinguvastases võitluses väga tõsiselt, kuigi ta pole ühelgi antidopingu koolitusel osalenud.
– Sportlane pole varasemalt kuulnud hoiatavatest juhtumitest, et toidulisandid või kapslid, millega neid manustatakse, võiksid olla saastunud.

 

Distsiplinaarkolleegium pani sportlasele süüks järgmist:

– Sportlane on olnud kapslite tarvitamisel lohakas (ingliskeelne termin „negligent“).
– Ta on tarvitanud 7 aastat kapsleid, mille kohta puudub tal põhjalik teave, kuidas kapsleid on kasutatud. Kapslitel puudub igasugune märgistus või kvaliteedikontroll. Sportlane on konsulteerinud küll toitumisspetsialistiga, kuid mitu aastat tagasi, mis ei ole piisav.
– Lee Chong Wei on olnud tippsportlane üle kümne aasta. Sellisel prominentsel positsioonil olev sportlane peaks võtma tarvitusele kõikvõimalikud ettevaatusabinõud.
– Asjaolu, et sportlane ei olnud osalenud ühelgi antidopingu koolitusel, on kolleegiumi jaoks murettekitav.
– Toidulisandeid tarvitades seadis sportlane end riskantsesse olukorda, mis poleks olnud vajalik.

 

Juhtumi kokkuvõtteks võib öelda, et sportlane sai võistluskeelu 8 kuud ja tema võistlustulemus tühistati. Loe siit tema juhtumi kohta lähemalt (alla laetud Rahvusvahelise Sulgpalliliidu kodulehelt).

 

Loe EAD soovitusi toidulisandite tarvitamisel