Keelatud ainete ja meetodite nimekiri 2023: kokkuvõte muudatustest

30.11.2022

Maailma dopinguvastane agentuur (WADA) avaldas hiljuti 2023. aasta keelatud ainete ja meetodite nimekirja, mis jõustub 1. jaanuaril 2023 ja kehtib kuni 31. detsembrini 2023. 

Kuigi ainete ja meetodite nimekiri vaadatakse üle ja ajakohastatakse igal aastal, ei pruugi seal alati olulisi muudatusi olla. 2023. aasta keelatud ainete loetelu täiendati mõnevõrra ja lisati täpsustavaid kommentaare osade keelatud ainete kohta, hõlbustamaks sportlastel ja tugipersonalil nimekirja mõistmist. Toome välja olulisemad muudatused, mis uue aasta nimekirja tehti. Täielik loetelu tehtud muudatuste kohta on leitav siin: Summary of Major Modifications and Explanatory Notes

S1. Anaboolse toimega ained

Kõik anaboolse toimega ained on jätkuvalt keelatud, ainete nimekirja täiendati mõne nimetusega. Nimekirja lisati:

  • adrenosteroon (11- ketoandrosteendioon, androst-4-een-3,11,17-trioon)
  • epistaan (17α-metüülepitiostanool)
  • raktopamiin
  • S-23 ja YK-11 (selektiivsed androgeeni retseptori modulaatorid)

Kuna on leitud, et mitmeid sellesse klassi kuuluvaid aineid turustatakse ebaseaduslikult toidulisanditena, tuletab EADSE sportlastele meelde, et toidulisandite kasutamisel lasub vastutus sportlasel. Riskide maandamiseks on soovitatav eelistada tooteid, mis on tuntud oma hea maine poolest ning kolmandate osapoolte poolt testitud (nt Informed SportKölni nimekiriSupplement Connect jt).

S4. Hormoonid ja metaboolsed modulaatorid

Hormoonide ja metaboolsete modulaatorite klassi lisati müostatiini või prekursorit neutraliseerivad antikehad (nt apitegromab, domagrozumab, landogrozumab, stamulumab).

Müostatiin on valk, mis pärsib lihaskasvu. Kliinilised uuringud on näidanud, et müostatiini neutraliseerivad antikehad soodustavad lihaste kasvu ning uuritakse nende kasutamist lihashaiguste ravis. 

S5. Diureetikumid ja maskeerivad ained

Selle klassi juures tuletab WADA meelde, et jätkuvalt on vajalik raviotstarbelise kasutamise erand (TUE), kui diureetikume/maskeerivaid aineid kasutatakse samaaegselt koos mõne ainega, mille kasutamisele on kehtestatud piirväärtus (näiteks formoterool, salbutamool, katiin, efedriin, metüülefedriin, pseudoefedriin). Erandiks on vaid need S5 klassi kuuluvad ained, mida manustatakse paikselt silma (nt drospirenoon, pamabroom, dorsolamiid, brinsolamiid) või kasutatakse lokaalse tuimestina hambaravis (felüpressiin). Raviaine paikne manustamine ei avalda organismis süsteemset toimet.

M1. Vere ja vere koostisosade manipulatsioonid
Hapniku sidumist, hapniku transporti või kudede hapnikuga varustamist kunstlikult soodustavate preparaatide loetellu lisati vokselotoor, mis mõjutab hapniku vabanemist hemoglobiinist ja suurendab seeläbi hapniku hulka arteriaalses vereringes. Kõrvaltoimena suurendab vokselotoor erütropoetiini (EPO) hulka seerumis, mis omakorda tõstab hemoglobiini taset.

S6. Stimuleeriva toimega ained

Stimuleeriva toimega ainete loetellu lisati solriamfetool kui dopamiini ja norepinefriini tagasihaarde inhibiitor.

Selles klassis on erandina välja toodud nahale, ninna, silma või kõrva manustamiseks ette nähtud imidasoliini derivaadid, mille kasutamine on lubatud. Sellesse loetellu lisati toimeaine tetrüsoliin.

S7. Narkootilised ja psühhotroopsed ained

Tramadool on olnud WADA jälgimisprogrammis juba aastaid. Uuringute tulemused näitavad, et seda ainet tarvitatakse sportlaste hulgas laialdaselt (nt rattasõit, rugby ja jalgpall). Tramadooli kuritarvitamine, üledoosid ja sõltuvuse tekitamine on rahvatervise seisukohalt muret tekitav. WADA-poolsed uuringud on näidanud, et tramadooli abil on võimalik sportlikku sooritusvõimet suurendada. Seepärast on WADA võtnud vastu otsuse keelata tramadooli kasutamise võistlussiseselt. Ent selleks, et tehtud otsuse kommunikeerimiseks jääks piisavalt aega, rakendub antud keeld 2024. aastal. Tramadooli kasutamine võistlussiseselt ja -väliselt on aastal 2023 veel lubatud. Tramadool on valuvaigisti, mis toimib kesknärvisüsteemi kaudu, kuulub opioidide hulka ning võib tekitada sõltuvust.

S9: Glükokortikoidid

Jätkuvalt on keelatud kõik glükokortikoidid, mida manustatakse süstimisel, suukaudselt või rektaalselt. Muud manustamisviisid ei ole keelatud, kui ainet kasutatakse tootja poolt lubatud annustes ja terapeutiliste näidustuste korral. Lisati selgitav kommentaar, et glükokortikoidide manustamine kõrva on lubatud.

P1. Ained  mille kasutamine on keelatud teatud spordialadel

Spordialade nimekirja, kus beetablokaatorid on keelatud võistlussiseselt, lisati minigolf (WMF). Allveespordi föderatsioon (World Under Water Federation) avaldas soovi, et beetablokaatorite kasutamine oleks keelatud nii võistlussiseselt kui ka võistlusväliselt kõikidel vabasukeldumise, allveekalapüügi ja allveelaskmise target shooting aladel. Aasta 2023. nimekirja järgi see nii ka on.

Ühtlasi tuletab EADSE kõigile meelde, et ravimeid tohib osta ainult apteegist ja internetist tellides ainult veebiapteegist.

Vastutus toidulisandite tarvitamisel lasub sportlasel.

Kõikide ravimite (sh käsimüügiravimite) lubatavust spordis saate kiirelt ja mugavalt kontrollida EADSE ravimiotsingu abil: https://eadse.ee/ravimid/

Vähimagi kahtluse või küsimuste korral võtke meiega ühendust: info@eadse.ee.