18. juunil 2025 võttis Riigikogu vastu olulised spordiseaduse muudatused, millega tugevdatakse spordieetika ja ausa mängu põhimõtete rakendamist ning ajakohastatakse spordiürituste korraldamise nõudeid.
Seadusemuudatusega antakse tugevam õiguslik raamistik lisaks dopinguvastaste reeglite järgimisele ka spordivõistlustega manipuleerimise ja muude spordieetika rikkumiste ennetamiseks. Sportlastele ja treeneritele rakendunud kohustused laienevad ka taustapersonalile, spordikohtunikele, -ametnikele ja teistele spordis osalejatele.
Eetikareeglite rikkumise korral ja spordialase karistuse kandmisel peatatakse sportlastele, treeneritele ja teistele taustapersonali liikmetele määratud toetuste maksmine. Samuti on võimalus väljamakstud riiklikke toetusi tagasi nõuda. Määratletakse ka olümpiavõitja riikliku toetuse maksmise peatamine ja tagasinõudmine sportlasele kehtiva tegutsemiskeelu perioodiks.
Spordiürituste korraldamise nõuete ajakohastamise eesmärk on lihtsustada korraldajatele loa taotlemise protsessi ning tagada spordivõistlustest osasaajate julgeolek, turvalisus ja kvaliteetne teenindus. Kõrgendatud turvanõuetega ürituste korraldajatel on kohustus taotleda luba omavalitsuselt. Loakohustus on mootorispordiürituste korraldamisel, samas kui väiksema riskiga spordialade puhul loobutakse loa taotlemise nõudest. Spordivõistluste turvalisuse tagamise eeskirja ja korra kehtestavad auto-, mootorratta- ja veemotospordi spordialaliidud. Spordiürituste loata korraldamise eest või korraldaja kohustuste eiramise eest on Politsei- ja Piirivalveametil või valla- või linnavalitsusel võimalik määrata kuni 20 000 euro suurune rahatrahv.
Valdav osa muudatustest jõustub seaduse vastuvõtmisel pärast selle Riigi Teatajas avalikustamist. Mootorratta, auto- ja veemotospordi üritustele kehtestatavad nõuded jõustuvad 1. juunil 2026 ning teiste spordialade nõuded 1. jaanuaril 2026.
Tutvu rohkemate muudatustega siin.