Suvel jõuab teatripubliku ette dopingust rääkiv lavastus “Ujuja”

12.03.2021

Sel suvel jõuab teatripubliku ette tempokas kaasaegne lavastus “Ujuja” Ameerika noorema põlvkonna näitekirjanikult Lucas Hnathilt, kus teeb oma lavastajadebüüdi näitleja Märt Pius ning nimiosas astub üles Tõnis Niinemets.

“Haarav ja spordi alusväärtuste piire kompav näidend igihaljal ausa spordi teemal.” (Henn Vallimäe, Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA)

 

Näidend “Ujuja” annab huvitava ja väga inimliku sissevaate dopinguteemasse – kuidas see mõjutab eri osapooli nii spordis kui elus, puudutades kõigile mõistetavaid elulisi tahke, mida ajaleheveergudel tavaliselt ei näe.

“kui ma võidan,

siis võidad sina ka,
ja kui ma võidan suurelt,
siis võidad sina suurelt”

 (Lucas Hnath, “Ujuja”)  

Vaimukalt igapäevase ja tavainimestele iseloomuliku jah-noh-neh-dialoogiga püüab Lucas Hnath kinni ühe tippsportlase argipäeva. Nagu tema vend möönabki, siis olümpiale pürgiv peategelane “loomulikult ei ole mingi haritlane…” sest “kool ei ole tema teema”. Tippujuja Paul, keda lavastuses mängib Tõnis Niinemets, on siiski sümpaatne tegelane. Ei räägi palju, ent üritab auga välja tulla olukorrast, kus tema klubi külmkapist leitakse dopingut. Ja millega seoses satuvad ohtu tema kohe algavad olümpia katsevõistlused ning potentsiaalne leping suursponsoriga.

“Ujuja“ on kaugel muljest, justkui oleks doping üks äge asi. „Minu meelest on see teema selles tükis päriselt targalt läbi vaieldud. Mis see doping on, mida ta annab ja mida ta teeb. Mis on head ja vead. Ning – mida ta inimeste ja inimsuhetega teeb,“ tõdes Pius. Ta märkis samas, et kui lavastajana näeb ta tükis kui sellises üsna palju koomikat, siis tema tipptasemel ujumisega tegeleda üritanud vennapoeg seevastu hoopis traagikat. „Noore sportlase seisukohast on see tükk väga kurb.“

“Ujuja” ongi oma põhilises kahe venna lugu. Advokaaditaustaga vanem ja targem vend, keda lavastuses mängib Uku Uusberg, üritab spordiagendina seista oma noorema venna õiguste eest, ent põrkub laupapidi kokku Pauli treeneriga (Alo Kõrve), kes tõelise vana-kooli-mehena võitleb oma spordi puhtuse eest, tahtmata samas kaotada oma tõenäoliselt elu parimat võimalust õpilane olümpiale viia. Olukorda ei tee kergemaks Pauli tunded füsioterapeudi vastu (Steffi Pähn), kellel on keelatud ainetega seoses must minevik. Situatsioonis, kus kõigil osapooltel on Pauli olümpialepääsust midagi võita ja tema eemalejäämisest kõvasti kaotada, koorub välja spordi karm reaalsus: mis maksavad sellisel hetkel sugulussidemed, lojaalsus, armastus?

Kahe venna loo paneb järgmisel suvel lavale üks pool Eesti ühest tuntuimast vendadepaarist – Märt Pius. Lava- ja valguskunstnikuna astub üles Eesti hetke nõutuim lavatagune jõud Kristjan Suits. Koomikat ja mõtteainet pakkuva spordiloo on tõlkinud Kinoteatri dramaturg ja endine noorsportlane Paavo Piik.

Etendused toimuvad 18. (esietendus), 19., 20., 21., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30. juulil ja 1., 2., 3. augustil 2021 algusega kell 19 Sakala 3 Teatrimajas.

Seoses koroonaolukorraga on Piletilevis eelmüügis 50% piletitest. Lisapiletid tulevad müügile 1. juunist 2021.

Produktsioon SKENE Katus Kunstile MTÜ (www.skene.ee) ja Black and Red Productions OÜ.

Lavastusmeeskond teeb koostööd Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutusega (www.eadse.ee).

Lisainfo:

Kadri Tikerpuu

5101723

produtsent

www.skene.ee