Täna on üle-euroopaline spordiaususe päev

15.04.2021

15. aprillil tähistatakse Euroopas iga-aastast spordiaususe päeva, mida on tähistatud juba alates 2014. aastast. Selle päeva eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust ja demonstreerida kõigile oma pühendumust spordivõistlustega manipuleerimise vastu võitlemise osas. Kuna käimasolev pandeemia mõjutab sporti tuntavalt ja suureneb ka oht spordikorruptsioonile, on pidev keskendumine spordiaususele väga oluline.

Spordivõistlustega manipuleerimist peetakse tänapäeva spordi üheks suurimaks ohuks. Ükski spordiala ega riik ei ole manipuleerimise eest kaitstud. Manipuleerimine on selgelt piirideülene ja see varjutab sportlikke väärtusi nagu näiteks usaldusväärsus, aus mäng ja austus teiste vastu. Kuna manipuleerimisega on seotud ka organiseeritud kuritegevus, siis võib see tõsiselt ohustada selles osalevaid sportlasi ja teisi inimesi. Arvestades spordivõistlustega manipuleerimist, kui tõsist ohtu ausale spordile, peaks spordiaususe päeva sõltuvalt spordiala iseärasustest tähistama ja sellekohast teavitustööd tegema igas spordiorganisatsioonis (spordiklubi. -alaliit, -ühendus) ning miks mitte ka üldhariduskoolides.

Kogu info ja tööriistad EU Sport Integrity Day meediaväljundite tarbeks on kättesaadavad kodulehelt www.eusportintegrityday.eu. Kasuta teemaviidet #EUSportIntegrityDay ja näita, et hoolid spordivõistlustega manipuleerimise vastasest võitlusest.

Vaata ka Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA kodulehelt täpsemat infot teema kohta (https://eadse.ee/spordivoistlustega-manipuleerimine/) ja videosid, kuidas spordivõistlustega manipuleerimist ära tunda ning millised ohud sellega võivad kaasneda (https://eadse.ee/koolitus/spordivoistlustega-manipuleerimine/).