Tutvu meie meeskonnaga: Spordivõistlustega manipuleerimise ennetustegevuse spetsialist Kalle Roos

06.06.2022

Meil on hea meel tutvustada Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA meeskonnaliikmeid, kes aitavad edendada ausat, eetilist ja turvalist sporti ning liikumisharrastust koostöös ühiskondlike, riiklike ja rahvusvaheliste organisatsioonidega.

Millega Kalle praegu tegeleb?

Saame tuttavaks Kallega! Tema on meie spordivõistlustega manipuleerimise ennetustegevuse spetsialist. “Ametinimetus on küll kohmakas, kuid sisult on minu ülesandeks spordis osalevate inimeste (sportlaste, treenerite ja teiste ametiisikute) teadvuse tõstmine kokkuleppemängude osas. Lisaks kogun sellega seonduvalt erinevat infot ja vihjeid ning teavitan vajalikke institutsioone. Kuna üldjuhul ei tunne kokkuleppemängud riigipiire, siis sellele lisandub päris palju rahvusvahelist suhtlust erinevate riikide esindajate ning asutustega,” kirjeldas Kalle.

Millega tegeles Kalle enne EADSEt?

Kalle töötas kahel korral Eesti Jalgpalli Liidus (EJL), kokku ligi 10 aastat. Seal sai ta proovida erinevaid ametikohti. Näiteks töötas Kalle võistluste osakonnas, klubide litsentseerimismänedžeri ja distsiplinaarinspektorina. Lisaks põhitööle käis ta Eesti noorte koondiste mänedžerina välisreisidel ning oli paljude erinevate väliskoondiste vastuvõtja Eestis. 

Kahe EJLis töötamise vahel reisis ja töötas Kalle aasta aega koos praeguse abikaasaga nii Austraalias kui ka Kanadas. Lisaks omandas ta vahepeal Tallinna Ehituskoolis mööblirestauraatori kutse ja asutas sellealase ettevõtte.

Kuidas Kalle EADSEsse sattus?

“Töötades EJLis puutusin ametialaselt kokku EADSE testijuhi Triinuga, kes kuulis, et olen EJList lahkumas. Kuna EADSEs oli tekkinud vajadus uue ametikoha järele kokkuleppemängude ennetamise vallas, milles on jalgpallil ja täpsemalt EJLil Eestis kõige suurem kogemus, siis võttis Henn minuga ühendust ja pakkus seda töökohta mulle. Võtsin väikese mõtlemisaja ning lõpuks loomulikult nõustusin sellega,” meenutas Kalle. Ta on lapsest saadik olnud spordist ja eelkõige ausast spordist väga huvitatud ning seega tundus väljakutse uut süsteemi looma hakata intrigeeriv.

Kalle teekond ja saavutused EADSEs

Kalle teekond EADSes pole olnud just kuigi pikk, kuid saavutusena saab välja tuua näiteks selle, et paljusid Eestis toimuvaid võistlusi jälgitakse ja monitooritakse rahvusvahelistel kihlveoturgudel Sportradari ja Global Lottery Monitoring System’i poolt. Lisaks on Kalle väga rahul, et sügiseks peaks neil valmima kokkuleppemängude teemaline e-koolituse platvorm, mis aitab märgatavalt tõsta sportlaste ja treenerite teadmisi kokkuleppemängude ohtude osas.

Mida meeldib Kalle vabal ajal teha?

“Hetkel veedan suurema osa vabast ajast pere ringis, sest meil on armas üheaastane poeg. Lisaks on mul suur kirg jalgpalli mängimise vastu. Nimelt asutasime sõpradega juba 24 aastat tagasi jalgpalliklubi FC Reaal, millega mängime puhtalt oma lõbuks kõige madalamas liigas. Olen Eesti meistrivõistluste madalaimas liigas ilmselt enim mänge mänginud jalgpallur. Nende umbes 340 mängu jooksul pole ma seni teeninud veel ühtegi kollast ega punast kaarti ning olen selle saavutuse üle väga uhke. See näitab, et hoian ausat sporti igati au sees,” ütles Kalle.

Lisaks tegeleb ta vana mööbli üles putitamisega. Praegu teeb Kalle seda puhtalt hobi korras, nii palju kui selleks aega leiab ja enamasti endale või vahest harva ka tuttavatele, kuid asjadele uue elu andmine ja nende taaskasutamine on suur osa tema elustiilist. 

Samuti meeldib Kallele reisida, kuid kahjuks on see viimastel aastatel keeruliseks osutunud. Põlise pealinna poisina eelistab ta üllataval kombel reisides pigem looduses uidata, kui suurlinnade melusse uppuda.