Sportlastel tekib sageli küsimusi erinevate kanepitoodete kasutamise lubatavuse osas. Kas sellise tervisetoote kasutamine, millel on kirjeldatud ärevust või unehäireid leevendav mõju, ja mille koostises on mõni kannabinoid, on lubatud? Selgitame, millised ohud kaasnevad kanepitoodete kasutamisega ja mida peavad sportlased tähelepanelikult jälgima. 

India kanepi (Cannabis indica) ürdi keemilises koostises on kindlaks tehtud üle 60 kannabinoidi, neist peamine on delta-9-tetrahüdrokannabinool. Lisaks sisalduvad taimes ka sellised ained nagu kannabinool, kannabidiool, kannabidioolkarboksüülhape, kannabigerool, kannabigromeen, kannabidivariin jt. Kõik looduslikud ja sünteetilised kannabinoidid on võistlussiseselt keelatud, sh kõik preparaadid kanepist või ükskõik, millisest sünteetilisest kannabinoidist (nt hašiš, marihuaana, kanep jt). Tuntuim kannabinoid on delta-9-tetrahüdrokannabinool (THC), mis on narkootiline ja psühhotroopne sõltuvust tekitav aine. Kõik teised kannabinoidid, mis matkivad THC toimeid, on samuti võistlussiseselt keelatud.  

WADA keelatud ainete ja meetodite nimekiri lubab ainsa erandina kasutada kannabidiooli (CBD). See erineb oluliselt THC-st ning CBD-l puudub psühhotroopne ja sõltuvust tekitav toime. CBD on kanepitaimes leiduv kannabinoidide rühma kuuluv ühend, mida võib leida erinevate toodete (õlide, ekstraktide ja e-vedelike) koostises. Ent sportlased peavad teadma, et kõik tooted, mis on saadud kanepitaimede ekstraheerimisel, võivad sisaldada ka THC-d ning selliste toodete tarbimisega võib kaasneda dopinguproovi positiivne tulemus. Olgugi et pakendimärgistusel võib kirjas olla ainult CBD.

Psühhotroopsete omadustega kanepitaimest on väga keeruline, kui mitte öelda praktiliselt võimatu, eraldada vaid üht ühendit (nt CBD-d) ning seetõttu on vägagi tõenäoline, et taolised tooted sisaldavad ka muid (NB! spordis keelatud) kannabinoide. Seepärast tasub kannabinoide sisaldavate toodete kasutamisel olla ettevaatlik. Tihti on tegemist toidulisandite või muude toodetega, mille koostise puhul puudub kindlus, et pakendile märgitu vastab täielikult sisule ning keegi ei anna sellele garantiid. Vastutus on täielikult sportlasel, kes toodet tarbib.
 

Soovitame toidulisandite kohta lugeda lisa EADSE veebilehelt

Lisainfot kannabinoidide kasutamisest spordis leiab Ameerika Ühendriikide Antidopingu agentuuri kodulehelt  

WADA keelatud ainete ja meetodite nimekiri 2023  

Soovitame vajadusel uurida lisa ka Eesti Ravimiametist, et mitte meie riikliku seadusandlusega vastuollu minna.