Antidoping
WADA dopinguvastase koodeksi alusel kohustuvad rahvuslikud spordialaliidud, kui rahvusvaheliste spordialaliitude liikmed, järgima WADA reegleid ja juhiseid, sh viima läbi koolitustegevust sportlastele, treeneritele ja tugipersonalile. Treeneritele ja tugipersonalile tuleb tagada suunatud koolituste korraldamine, mis võimaldab neile tegevusvaldkonnaga seonduvat antidopingu ja spordieetika alast infot edastada, seda järjepidevalt.
Antidopingu teemalise koolitustegevuse eesmärgiks on hoida ära keelatud ainete ja keelatud võtete tahtlik või tahtmatu kasutamine spordis.
EADSE antidopingu koolitustegevuse kava võtab arvesse järgmisi aspekte:
• Antidopingu koolitus põhineb väärtustel.
• Koolituse saamine on sportlase õigus.
• Kooltustel on pikaajaline mõju mitte ainult käitumise muutmisel, vaid ka kriitilise mõtlemise, probleemide lahendamise ning eetilise ja vastutustundliku otsustusvõime arendamisel.
• Koolitused on mõeldud igale spordiga tegelevale inimesele: sportlastele ja tugipersonalile (ASP).
• Koolitust viivad läbi volitatud ja pädevad koolitajad.
• Koolitustegevus peab olema struktureeritud ja vastama sportlase arengule. Koolitustegevus peab vastama sihtrühmale, sportlase vanusele ja tasemele.
• Koolitustegevus toimub koostöös erinevate organisatsioonide- ja rahvusvahelise kogukonnaga (valitsus, riiklik Olümpiakomitee, Kultuuriministeerium, spordiliidud, WADA).
WADA dopinguvastane e-õppe platvorm (ADeL) pakub juurdepääsu kõigile puhta spordi ja antidopingu teemadele.
Pakutakse kursusi sportlastele, treeneritele, arstidele, administraatoritele ja kõigile huvilistele, kes saavad rohkem teada antidopingu ja puhta spordi väärtuste kaitsmise kohta.
Sisselogimiseks tuleb luua konto kasutajanime ja parooliga.
Eestikeelne antidopingu e-õpe
Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus (EADSE) on koostöös e-õppeplatvormide pakkujaga „Triagonal“ valmis saanud eestikeelse antidopingu e-kursuse sportlastele, treeneritele jm tugipersonalile.
Soovitame tungivalt teha e-kursus kohustuslikuks kõikidele rahvusvahelistele tiitlivõistlustele kvalifitseeruvatele noorsportlastele ja nende tugipersonalile. Juhul, kui rahvusvahelise spordialaliit nõuab tiitlivõistlustele minevatelt sportlastelt antidopingu koolituse läbimist, soovitame eeskätt just noorsportlaste puhul esitada neile taotlus aktsepteerimaks ka riikliku dopinguvastase organisatsiooni (EADSE) eestikeelset koolitusprogrammi. Sertifikaat väljastatakse nii eesti- kui ka inglise keeles.
Treeneritele tagab kursuse läbimine 2 täienduskoolituse punkti.
Kursus lõpeb testiga ja selle sooritamise eelduseks on kursuse läbimine vähemalt 80% mahus. Test koosneb 10 küsimusest, mis valitakse juhuslikult 100 küsimuse hulgast, seega mitme sooritamise järel küsimused ei tohiks korduda. Eduka sooritamise järel on võimalik alla laadida nii eesti- kui ka ingliskeelne sertifikaat.
ADEL
ADEL on Maailma Dopinguvastase organisatsiooni (WADA) antidopingu e-õppe keskkond.
6. jaanuaril 2021 uuenenud ADeL e-õppe keskkond pakub senisest suuremat valikut kursusi laiematele sihtrühmadele, sh sportlastele, treeneritele, lapsevanematele, meditsiinitöötajatele. Lisaks pakub ADeL ka antidopingu organisatsioonidele senisest paremat tuge ja vahendeid koolitusprogrammide välja töötamiseks.
Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus osaleb perioodil 2021-2023 Euroopa Liidu ERASMUS+ koostöö raames Suurbritannia, Kreeka, Portugali, Hollandi, Serbia ja Soome ülikoolidest ja terviseasutustest partneritega projektis „Developing Positive Interventions against Performance Enhancement Drug Use in Recreational & Grassroots Sport – MINDFUL MUSCLES“.