Dopinguvastaste programmide eesmärk on kaitsta sportlaste tervist ning säilitada ausat sporti, pidades silmas õiglast konkurentsi, võrdseid võimalusi ja väärtust, mida puhas sport maailmale pakub.
Dopingutestimist viiakse läbi vastavalt maailma dopinguvastasele koodeksile ja rahvusvahelisele testimis- ja uurimisstandardile ISTI. Sellega tagatakse, et protseduur on kõikides riikides ühesugune. Kõik testid viib läbi eriväljaõppe saanud ja volitustega dopingukontrollipersonal.
Igal riiklikul dopinguvastasel organisatsioonil on õigus testida võistlussiseselt ja võistlusväliselt kõiki sportlasi, kes on selle riigi kodanikud või residendid või selles riigis väljastatud litsentsi omajad, või kes viibivad riikliku dopinguvastase organisatsiooni asukohariigis. Võistlussisene on ajavahemik, mis algab kell 23.59 sellel päeval enne võistlust, milles sportlane on osalema registreeritud, ja kestab vastava võistluse ning võistlusega seotud proovi võtmise lõpuni. Võistlusväline on mis tahes ajavahemik, mis ei ole võistlussisene.
Dopingukontrolli protseduur
Dopingukontroll hõlmab endas kõiki tegevusi alates testiplaani kavandamisest kuni võimalike apellatsioonkaebuste lõpliku lahendamise ja tagajärgede rakendamiseni, sealhulgas sportlase teavitamist, proovide võtmist ja käitlemist.
Dopingukontrolli protseduuri võib jagada 11 sammuks.
Vereproovi kogumisel palutakse sportlasel allkirjastada teavitusvorm vereproovi võtmise nõudest. Vereproovi võib võtta ainult kvalifikatsiooniga inimene (õde, arst jne). Sportlaselt küsitakse küsimusi, mis aitavad lugeda lõplikke verepildi tulemusi (nt kas sportlane on treeninud kahe möödunud nädala jooksul kõrgmäestikus või kasutanud sarnast mõju avaldavaid simulatsioone).
Enne vereproovi andmist peab sportlane rahulikult istuma vähemalt 10 minutit. Kui sportlane on eelnevalt teinud tugeva treeningu või võistelnud, kogutakse vereproov alles pärast kahe tunni möödumist. Vereproov võetakse ainult käsivarrelt või käelabalt, maksimaalselt 3 katset ühel sessioonil.
Protseduuri tutvustus WADA videojuhises:
Tulemuste haldamine
Kui sportlase A-proovis tuvastatakse halb analüütiline leid, uuritakse esialgu, kas sportlasel on vastava aine kohta raviotstarbeline luba ning kas proov võeti ja seda analüüsiti kooskõlas kehtestatud normidega.
Kui algne läbivaatus leidu ei õigusta, teavitatakse sportlast kirjalikult tulemustest ja tema õigusest taotleda B-proovi analüüsi. Selles etapis võidakse kohaldada esialgset võistluskeeldu.
Kui ka B-proov kinnitab A-proovi analüüsi tulemust, jätkab rahvuslik antidopinguorganisatsioon tulemuste haldusmenetlust, mille juurde kuulub sportlase õigus õiglasele ärakuulamisele.
Juhised võistluste korraldajale
Spordiüritusele võib tulla dopingukontroll nii eelneval kokkuleppel kui ka ette teatamata. Võistluste korraldajatel on soovitav panna võistlusjuhendisse sellekohane tekst (võib eelnevalt Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutusega konsulteerida). Võistlustel teenindaval meditsiinilisel personalil on soovitav tutvuda keelatud ainete nimekirjaga ja kontrollida kasutatavaid ravimeid ravimiotsingust (et need ei sisaldaks spordis keelatud aineid).
Kui spordiüritusele on tulemas dopingukontroll, on ürituste korraldajal kaks ülesannet: tagama dopingukontrolliks sobivate ruumide olemasolu ja värbama usaldusväärsed sportlaste saatjad (chaperone’d). Allpool on toodud täpsemad nõudmised nii ruumidele kui saatjatele.
Nõuded dopingukontrolliruumile
Statistika
Eestis kogutakse aastas keskmiselt 400-500 dopinguproovi.
2023. aastal koguti Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse (EADSE) poolt kokku 487 dopinguproovi, millest rahvusvaheliste spordialaliitude tellimisel teostati 107 dopinguproovi. 216 dopinguproovi koguti võistlusväliselt ning 271 võistlussiseselt. Aasta jooksul teostati dopingukontrolli kokku 64 võistlusel. EADSE testis kokku 37 erineva spordiala sportlasi. Dopinguvastaste reeglite rikkumisi (ADRV) 2023. aastal ei olnud.
2022. aastal kogus EADSE 411 dopinguproovi, millest rahvusvahelisel tellimusel tehti 57 dopinguproovi. 145 proovi koguti võistlusväliselt ning 266 proovi võistlussiseselt. Testiti 37 spordialal, mis on eelmise aastaga võrreldes 2 võrra enam. Dopinguvastaste reeglite rikkumisi 2022. aastal ei olnud.
2021. aastal koguti 537 dopinguproovi, millest rahvusvahelisel tellimusel tehti 231 proovi. 203 proovi koguti võistlusväliselt ning 334 proovi võistlussiseselt. Kokku testiti sportlasi 35 eri spordialalt. EADSE poolt määrati dopinguvastaste reeglite rikkumiste eest karistus 2 korral.
Lisainfo karistuste ja menetluste kohta leiab dopinguvastaste reeglite rikkumiste lehelt, sh võistluskeelud ja esialgsed võistluskeelud.
WADA dopingureeglite rikkumiste raport 2019/2020
Maailma dopinguvastase agentuuri (WADA) 20. detsembri raportist ilmneb, et 2019. aastal WADA akrediteeritud laborites analüüsitud 278 047 dopinguproovist raporteeriti halb analüütiline leid (AAF) ehk lihtsamalt öeldes positiivne dopinguproov 1% juhtudest. Nende hulgast 1535 korral määrati reaalne karistus (57%) ning 20% on siiani lahenduse ootel.
22. detsembri raportist ilmneb, et 2020. aastal analüüsiti ülemaailmselt 149,758 dopinguproovi ehk 46% võrra vähem kui 2019. aastal. Nende hulgast raporteeriti AAF 0,97% juhtudest.
WADA 2019 raporti kohaselt võetakse maailmas aastas kokku ca 400 000 dopinguproovi (2018: 375 447), veidi enam võistlussiseseid (IC) kui võistlusväliseid (OOC), peamiselt uriiniproove (U). Nendest halbu analüütilisi leide (AAF) tuvastatakse ca 1,3%.
Allikas: WADA 2019 raport